Jak sobie poradzić z problemem braku miejsca na partycji /boot podczas aktualizacji systemu a konkretniej nowej kompilacji jądra:

najprościej upewnić się z jakiej kompilacji jądra obecnie korzystamy w systemie:

od razu widać, że jest to wersja 4.4.0-66-generic, teraz sprawdźmy jakie kompilacje są obecnie zainstalowane w systemie:

oprócz wykorzystywanej przez nas wersji dostępna jest jeszcze…Continue Reading „Problem z aktualizacją systemu z powodu braku miejsca na dysku /boot”

Aby zrozumieć ideę deskryptorów plików postaram się maksymalnie ominąć ogólnodostępną definicję poszczególnych elementów ale bardziej skupić się na praktycznym przedstawieniu zagadnienia. W tym celu posłużę się prostymi przykładami programów w  Pythonie oraz działającym serwerem Nginx, który musi obsługiwać bardzo dużą liczbę żądań.

Continue Reading "Deskryptory plików i ich limity na przykładzie Nginx"

Potrzeba przeprowadzania testów wydajnościowych pojawia się zazwyczaj w momencie, gdy nasza aplikacja lub serwis są w pełni rozwinięte i stanowią wartość dla swoich użytkowników. Rodzi się wtedy pytanie „jak duży ruch możemy jeszcze przyjąć bez obaw, że coś nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami„. Pojawia się termin testów wydajnościowych, ale co się pod nim kryje, jak takie testy przeprowadzać, co testować oraz jak interpretować wyniki?

Continue Reading "Testy wydajnościowe"

Aby bardziej urealnić wyniki testów wydajnościowych, warto przeprowadzać je z wielu niezależnych od siebie lokalizacji. Oczywiście, można w tym celu wykorzystać N serwerów VPS a na każdym z nich uruchomić dowolne narzędzie generujące ruch do testowanej lokalizacji jednak w jaki sposób koordynować takie działania? Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się tutaj JMeter.

Continue Reading "JMeter – współbieżne testowanie przy użyciu wielu serwerów"

Pracując z systemem kontroli wersji GIT, prawdopodobnie często zdarzało się, że znajdując się się na konkretnym branchu, chcieliśmy pobrać (pull) zmiany z innego, np. w celu zmergowanie aktualnej wersji do najnowszej z drugiego brancha. Jak to się robi: Stash zmian z aktualnego brancha (jeżeli jakieś są) Checkout na Brancha, którego chcemy zaktualizować Pull (pobranie), wszystkich…Continue Reading „„Git pull” dowolnego brancha”